Veckobrev v.43

Spela upp inlägg

Hej!

Veckans bokstav har varit Nn. Då veckan har varit en dag kortare har vi inte hunnit arbeta lika långt i arbetsschemat som vi brukar göra.

Som utlovat kommer här ett bildspel på de olika uppgifterna vi arbetar med varje vecko och hur de skulle kunna se ut.

I SO:n har vi tittat på en film om FN och vad FN innebär. Vi har även arbetat med månaden oktober och målat vår oktoberbild. Innan vi gjorde det tittade vi på korta filmer om vad som sker i oktober och vilka händelser och högtider som infaller under månaden.

I matten har vi arbetat med siffran 8, subtraktionspar och sambandet mellan addition och subtraktion.

På bilden fick barnen göra nyckelpigor som ni säkerligen redan fått ta del av hemma då de fick ta med sig de hem direkt.

Tillsammans med Alexander har barnen varje vecka en lektion i värdegrund. Varje vecka arbetar de med en ny känsla. Hittills har de arbetat med känslorna oro, intresse och denna vecka arg. Varje vecka arbetar de vidare med en ny känsla.

Måndag: Ny läsläxa skickas hem.
Tisdag: Bild
Onsdag: Idrott
Torsdag: 
Fredag: Musik. Läsläxan tillbaka till skolan.

Ha en trevlig helg!

Hälsningar Annie, Theres & Gunilla