Spela upp inlägg
|
Hej!
Veckans bokstav har varit Pp. Vi märkte snabbt att det ibland kan vara svårt att höra i ett ord om det är P eller B. Ordet snabbt är ett sådant ord som är lätt att stava fel 🙂
I matten har vi arbetat med klockan, hel och halvtimme. Jag märkte att många av barnen redan kunde det men det är aldrig fel att nöta lite extra. Så träna gärna hemma om ni kan. Vi kommer nu att fortsätta arbetet med klockan med att räkna tid. Klockan är nu ett. Hur mycket är klockan om en halvtimme?
VI har genomfört vårat andra uppdrag i NTA-temat Balansera och väga. Då fick vi lära oss om hur ett lod fungerar och hur vi kan hitta tyngdpunkten med hjälp av ett lod.
Kommande:
⇒ v.6 – Annie ledig. Vikarie: Josefin Berg
⇒ 16 + 18 februari – IUP-samtal. Information och bokningslänk finns i separat inlägg här på bloggen.
⇒ 17 februari – Studiedag
Måndag: Ny läsläxa skickas hem.
Tisdag: Bild
Onsdag: Idrott
Torsdag:
Fredag: Musik. Läsläxan tillbaka till skolan.
Ha en trevlig helg!
Hälsningar Annie, Theres & Gunilla